Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pohádkový les 2012 Náměšť n/Osl.

 

Cesta pohádkovým lesem – aneb čtvrt století s pohádkou
 
 
 
Ani se tomu nechce věřit, ale již 25 let Český svaz žen v Náměšti nad Oslavou pořádá každoročně „Cestu pohádkovým lesem“.
 Ne vždy nám na cestu svítilo sluníčko, vzpomínám na jeden ročník, kdy jsme byli schouleni pod igelitovými střechami, aby nás kroupy nebombardovaly, ale i tam přišli odvážlivci si zasoutěžit s pohádkovými bytostmi.
Otvírám kroniku a z fotek v tehdejší době ještě černobílých na mne pokukují bytosti z různých pohádek. Za celou dobu co se pohádková cesta koná, jsou stálá stanoviště i když se majitelé těchto stanovišť vyměnili, jako je Krakonoš, Perníková chaloupka.Samozřejmě si nedovedeme představit pohádku bez čertů nebo bez Karkulky s vlkem.Na našich cestách za pohádkou nechyběly víly, loupežníci, indiáni, kohoutek a slepička, Pan Tau,Ovčí babička, šašci, mušketýři, Mach a Šebestová. Křemílek a Vochomůrka, Bob a Bobek , Shrek s Fionou, král se svým královstvím, Krteček v kalhotkách, Šmoulové a tak bych mohla jmenovat dál a dál.
Pohádkou jsme začínali několik ročníků od stadionu lesem, okolo Blažkových a vracelo se zpět na stadion pro odměny. Zpočátku se po lesních cestách a přes lávky dalo chodit, někdy jsme si musely cestu prosekat, ale v poslední době, nejen že lávka u rybníků na Čertovce zmizela ale nám pomalu mizel i les, cesty zarůstaly a tak jsme našly potom útočiště od sokolovny podél řeky. Nyní jíž kolikátý ročník se koná v nádherném prostředí zámeckého parku .
Procházením kroniky a prohlídkou fotek vidíme při účinkování mnohé, které již nejsou mezi námi. Paní Kafková s paní Houškovou na startu, pan Houška v roli Lucifera .Stále na ně budeme vzpomínat. V začátcích nám Honzíka z perníkové chaloupky nám dělal dnes již táta nového Honzíka a kousek opodál byla na stanovišti jeho maminka se setřičkou jako víly a babička si zopakovala školu v roli Macha. Sešly se tři generace . Krásné je, když zasoutěžit si přijdou se svými dětmi tátové a mámy, které nám kdysi pomáhali a parkem se ozývá smích, radost. A tak to má být, když se dělá něco pro děti. Vždyť děti jsou naše radost a dospělí si při tom také vzpomenou na dětská léta.
V neposlední řadě mi dovolte abychom touto cestou poděkovaly všem sponzorům, kteří nám během ročníků pomáhali s odměnami pro děti, Domu dětí a mládeže, který vždy jde do toho s námi a panu kastelánovi Bušovi, který již několikátý ročník této pohádkové cesty nám umožnil konat v nádherném prostředí zámeckého parku. Díky moc, jsme Vám velice vděčni.
A příští rok opět hurá za pohádkou!
Nad kronikou Českého svazu žen zavzpomínala Marie Kubíčková
 

Fotografie