Jdi na obsah Jdi na menu
 


Věcovské ženy pořádaly prodejní výstavu

5. 12. 2012

 

Region - Reportáže
Úterý, 04.12.2012 15:46
nahUž potřinácté patřila první adventní neděle ve Věcově prodeji. Neprodávalo se tu ovšem jen tak ledacos. Věcovská prodejní výstava byla oslavou „zlatých českých rukou“ a nadcházejících Vánoc.
„Naše prodejní výstava je názorným příkladem zručnosti místních lidí. Je to už taková dlouholetá tradice, že lidé si doma něco vyrobí a přinesou to sem a my jim to prodáváme,“ říká Věra Zobačová, předsedkyně Českého svazu žen ve Věcově, který akci pořádal.
Věcovské ženy se obdobné činnosti věnují vždy první adventní neděli a to už po dobu dlouhých třináct let. Vždy je to na bázi dobrovolností, prodejní výstavě obětují svůj volný čas.
Letos se jim přihlásily téměř čtyři desítky prodejců, zastoupeni byli všichni - ženy, děti i muži. „Měli jsme tu třeba dřevěné vyřezávané hračky nebo betlém z téhož materiálu, to jsou výrobky šikovných tatínků. Děti z místní školy tu zase nabízí velmi zajímavé a krásné papírové ozdoby na stromeček. Jsou tu výrobky ze dřeva, z papíru, ze sena, háčkované, perníky, perníkové chaloupky, adventní věnce, náušnice, výrobky ze včelího vosku, z pedigu, z keramiky a mnohé další,“ potvrzuje rozličnost prodejního tovaru Věra Zobačová a dodává: „Své zastoupení tu měl i věcovský pan starosta, zásobil nás medem, medovinou a propolisem.“
Slavnostní zahájení prodejní výstavy mají „na starosti“ děti školou povinné, které hned v úvodu vystupují s malým kulturním programem. Tím také doprovodí slavnostní rozsvícení vánočního stromku. Pak už se všichni místní i hosté přesunou do vnitřních prostor hasičárny a nákupní horečka může vypuknout v plné síle. „Letos nám tu prošlo asi dvě stě padesát lidí, většina z nich nakoupila. Záleží na tom, co zrovna letí, ale vždy jdou nejvíce na odbyt věci týkající se přímo nadcházejících vánočních svátků,“ tvrdí organizátorka.
Ať už přišli nakupující zavčas nebo o něco později, stále tu bylo z čeho vybírat. Neobyčejně pestrá nabídka všemožných věcí opět starou známou pravdu o tom, že lidé na Vysočině umí. A svou šikovností často předčí i uhlazenou nabídku komerčního prodeje. Kdo by si také nepřál mít doma něco originálního. A zvláště nyní, když vánoční svátky začínají klepat na dveře.
IMG_0737
IMG_0718
IMG_0719